לימודי פסיכולוגיה – תנאי קבלה ושכר

אף על פי הערכות למעלה משליש מהישראלים הלכו או הולכים לטיפול פסיכולוגי, בין אם מדובר בטיפול אישי, זוגי או אחר. הנתונים לא מפתיעים לאור העובדה שהחברה המערבית המודרנית, הולכת יותר ויותר לכיוון של טיפולים נפשיים מזוויות שונות. אם בעבר זה היה נחשב לדבר שלא מדברים עליו, הרי שהיום הכל חשוף ואיש לא מתבייש לספר שהוא הולך או הלך לטיפול. זה נשמע טבעי לחלוטין.

לכן, זה גם לא מפתיע שצעירים וצעירות רבים בוחרים ללמוד פסיכולוגיה. בעזרת לימודים במקצוע זה, אפשר להשתלב כעצמאיים בתחום, אם פותחים קליניקה פרטית או להיות שכירים, הן בשירות הציבורי, בשירות הפרטי, בבתי חולים, מרפאות ומרכזיים רפואיים ועוד. כמו כן ניתן להתמחות בתחומים שונים, בין אם זה פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה תעסוקתית, טיפול בילדים או במבוגרים, וכן בעוד שורה ארוכה של תתי התמחות בנושא. כמובן שכל התמחות כזו מאפשרת לעבוד עם קבוצות שונות באוכלוסייה.

מה הם תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה

ניתן להירשם ללימודי פסיכולוגיה באוניברסיטאות הגדולות בישראל, כאשר תל אביב וירושלים נחשבות המובילות בתחום. מלבד אוניברסיטאות, הרי שניתן ללמוד גם במרכז הבינתחומי בהרצליה, וכן בשורה של מכללות ברחבי הארץ.

הדרישות באוניברסיטאות נחשבות גבוהות יותר, מאחר ושם רמת הלימודים גבוהה יותר והביקוש הוא גם הרבה יותר רחב. האוניברסיטאות מציבות תנאי קבלה של בגרות מלאה עם ממוצע של 85 ומעלה וציון פסיכומטרי של מעל 650 נקודות. במקרים מסוימים, למשל בירושלים, דורשים ציון פסיכומטרי מעל 700.

במכללות לעומת זאת, הדרישות הן תעודת בגרות מלאה עם דרישות ספציפיות באנגלית (4 או 5 יחידות) וציון פסיכומטרי שכל מכללה קובעת לעצמה. המוסדות עושים שקלול של הציונים ואז הם קובעים מי יכול להתקבל ומי לא.

חשוב לומר, מי שלומד באוניברסיטה ומי שלומד במכללה, חייב לעשות סטאז' בסיום הלימודים ולעבור מבחנים מטעם המדינה בשביל לקבל רישיון לעסוק בתחום.

תנאי השכר במקצוע

השכר במקצוע כמו פסיכולוגיה משתנה בהתאם לנתונים מסוימים, למשל, בהתאם לנתון האם מדובר על קליניקה פרטית או על מרפאה ציבורית, האם המטופל מגיע דרך קופת חולים או באופן פרטי ועוד.

פגישה עם פסיכולוג עולה בין 350 ל-400 שקל, המחיר יכול להשתנות בהתאם לביקוש ולמוניטין של הפסיכולוג. כמובן שאם מדובר בפסיכולוג בתחום החברתי או התעסוקתי, הרי שהשכר הוא שונה, בהתאם למקום בו מועסקים, אך הוא בהחלט יכול להגיע לסכום של 5 ספרות בחודש.

השארת תגובה